מדריך אותות המערכה במדינת ישראל – "אותות מלחמה"

אות מערכה הינו אות צבאי שמביע הערכה למשתתף במלחמה, מערכה או קרב. במדינת ישראל, 9 אותות מערכה- החל ממלחמת הקוממיות (מלחמת העצמאות) ועד למבצע צוק איתן. האות האחרון שניתן הינו אות המערכה בלבנון שניתן בשנת 2021.

אות המערכה בישראל ניתן לחיילי צה"ל אך לא רק. האות ניתן גם לשוטרי משטרת ישראל, סוהרי שב"ס, אנשי כבאות והצלחה, שירות הביטחון הכללי, מוסד, עובדי תעשיות ביטחוניות ואנשים נוספים.

להלן תמונה מסכמת של כלל אותות המערכה שניתנו בישראל עד כה:

 

אות המערכה מעוצב כסרט בגודל 4 ס"מ לרוחב וס"מ אחד לאורך ומחובר במצעות סיכות למדים, מתחת לסיכות התנדבותיות ולעיטורי הגבורה. כולם מעל לחפי כיס שמאל. רוב אותות המערכה בישראל עשויי אמייל. כאשר לאדם יותר מאות אחד, אותות המערכה מחוברים יחד כפיסה מלבנית שלמה.

עיצוב אותות המערכה

אותות המערכה בישראל מעוצבים בצורה פלינדרומית ("סימטרית") עם פסי מבצעים מאונכים השונים לרוב בעוביים. כל הצבעים באותות הערכה מביעים משמעות כלשהי למערכות השונות.

אות מלחמת הקוממיות (מלחמת העצמאות)- 1947-1949

המערכה הראשונה במדינת ישראל. ניתן לכל חייל ששירת בצבא ההגנה לישראל לפחות ארבעה חודשים בתקופת המלחמה. הפס האדום מסמל את הדם, הרוגי המלחמה. פסי התכלת והלבן מייצגים את דגל ישראל והצבע הכחול מייצג את עצמאות מדינת ישראל.

אות מלחמת סיני (מבצע קדש) – 1956

ניתן לכל משתתף במבצע במשך 72 שעות רצופות. פס התכלת הרחב באמצע האות מסמל את תעלת סואץ (אשר עד אליו כוחות צה"ל הגיעו בלחימה), הפסים הפסים האדומים מסמלים את הדם והכחולים את הפצועים. הפסים הכתומים מסמלים את חולות מדבר סיני, מיקום המערכה.

אות מלחמת ששת הימים – 1967

ניתן לכל מי שהשתתף בלחימה במשך 24 שעות לפחות. צבעי התכלת והלבן במרכז הם צבעי דגל ישראל. האדום והכחול מסמלים את הניצחון הגבורה שבזכותה הושגה ההכרעה.

אות מלחמת ההתשה – 1967-1970

ניתן מעל ל-30 שנה לאחר סיום הלחימה. ניתן למשתתפים בלחימה במשך 30 ימים רצופים (לסדיר) ובמצטבר (למילואים). הפס האדום מסמל את דם ההרוגים, התכלת והלבן את צבעי דגל ישראל והחום את אדמת מצרים, מיקום המערכה.

אות מלחמת יום הכיפורים 1973

באות זה, הפס האדום רחב במיוחד, הוא מסמל את האבידות הרבות שספגנה מדינת ישראל בלחימה – 2,666 נופלים. האות ניתן למשתתף בלחימה שלושה ימים רצופים. צבעי התכלת והלבן מסמלים את התלית, כדימוי ליום הכיפורים בו פרצה המלחמה.

אות מלחמת לבנון הראשונה (מבצע שלום הגליל) – 1982

אות זה ניתן לכל משתתף במשך שלושה ימים רצופים. הפסים האדומים מסמלים את הנופלים, צבעי האדום והירוק במרכז מסמלים את דגל לבנון ופסי הכחול והלבן את דגל ישראל.

אות המערכה ברצועת הביטחון שבלבנון- 1985-2000

האות ניתן יותר מ-20 שנים לאחר סיום הלחימה, למרות שעימות צבאי זה לא הוכר כמלחמה.. בשנת 2021 הוחלט על הענקת האות לאחר מאבק ממושך של הלוחמים וניתן לאחר המלצת ועדה בראשות רא"ל בדימוס שאול מופז. הממשלה החליטה שהאות ינתן גם ללוחמי צבא דרום לבנון. אות זה ניתן לכל מי שנלחם או סייע באופן ישיר ללחימה בגזרת ללבנון. הקריטריונים לזכאות מופיעים באתר צה"ל – לחצו כאן.

צבעי הכחול והלבן במרכז האות מסמלים את דגל ישראל. צבעי הירוק והאדום מסמלים את דגל לבנון וכן הלחימה בשטח רווי צמחיה (ירוק) והנפגעים הרבים (אדום). הצבע האפור מסמל את הפעילות הצבאית ואת צבע המוצבים.

זה הוא אות המלחמה הראשון שבעיצובו שולבו פסים אופקיים ואנכיים.

אות מלחמת לבנון השנייה – 2006

אות זה ניתן למשתתפים בלחימה במשך שלושה ימים רצופים לפחות. הכחול והלבן מסמלים את דגל ישראל, ירוק ואדום את דגל לבנון והכתום את צבע העורף שספג אבידות רבות בלחימה.

אות מערכת צוק איתן – 2014

האות ניתן לכל משתתף בלחימה במשך חמישה ימים לפחות. האות ניתן גם לשוטרים, אנשי שב"כ ומוסד, אנשי שירות בתי הסוהר, כבאות והצלה, מד"א, אזרחים עובדי צה"ל ומנת"ק (מתפ"ש) ועוד. בהחלטת שר הביטחון, האות ניתן גם לקציני ורכזי ביטחון ביישובים עד 7 ק"מ מקו הרצועה.

צבעי הכחול והלבן באות מסמלים את דגל המדינה, האדום מסמל את דם הנופלים. החום מסמל את צבעי החול ברצועת עזה והכתום מסמל את העורף שעמד כצוק איתן בלחימה.

 

האם מאמר זה עזר לך?

פרסומת:

סיכומים נוספים:

דילוג לתוכן