טופס 55 – איך עוברים תפקיד בצבא? מדריך מלא לשינוי שיבוץ מעודכן אוקטובר 2021

כמות הפעמים בה דיברו שטויות על טופס 55 שואפת לאינסוף. יש כאלה שטענו שלא בוחנים את המסמך, זורקים אותו לפח, אף אחד לא יודע כלום עליו. זה ממש שטח הפקר. כמה זמן עד שתהיה תשובה?איך באמת עוברים תפקיד בצבא? טופס 55 לקרבי? למג"ב? מה הסיכוי בכלל שיאשרו? רמז – יש סיכוי בכלל לא קטן שיאשרו ובמיוחד כשמבקשים לעבור מג'וב ללוחמה. יצאנו לבדוק וכאן כל הפרטים!

טופס 55 להורדה

הורדת קובץ WORD
הורדת  קובץ PDF

ראשית, כדי שנדע מה ההליך של טופס 55, נעיין קודם בפקודה.
הפקודה הרלוונטית היא פ"מ (פקודת מטכ"ל) 31.0308 – בקשה לשינוי שיבוץ – חוגרים בשירות חובה או בשירות מילואים.

ובכן, חייל שמעונין בשינוי שיבוץ יגיש למפקדו את טופס "בקשת חייל לשינוי שיבוץ", הידוע בשמו טופס 55/3 או רק טופס 55.

הבקשה תיבחן ראשית ביחידה ומשם תועבר לסמכות התגבורת (שלישות היחידה) ומשם למיטב.

הטיפול במיטב הוא במיטב>ענף תגבורת סדיר> מדור תנופ"ה> תא שינוי שיבוץ. תא שינוי שיבוץ הוא תא במיטב בפיקודו של קצין בדרגת סגן שנמצא במפקדת מיטב במחנה תל השומר.

לצד תא זה, קיימים במדור גם תאים נוספים מעניינים לא פחות: תא ועדות, תא שינויי שיבוץ וכו'.

שלבי הליך הטיפול בבקשה:

 1. בחינת מפקדו הישיר של החייל ומפקד היחידה

  לפי הפקודה, הם חייבים לבחון את הבקשה ויחוו את דעתם, יתייחסו בכתב על הדברים הבאים:

 • תקופת השירות של החייל ביחידה.
 • המשמעת בעברו של החייל.
 • מקצועו הצבאי של החייל.
 • התפקיד בו משובץ החייל בפועל.
 • חוות דעת על האפשרות לשבצו ביחידה בתפקיד ובמקצוע אותם הוא מבקש.
 • המלצה לגבי שינוי השיבוץ.המפקד הישיר ומפקד היחידה יפעלו בהתאם לפקודה זו עד לשבוע ימים בלבד ממועד הגשת הבקשה.למפקד היחידה קיימות כמה אופציות:להמליץ על אי שינוי השיבוץ, להמליץ על שינוי השיבוץ – את שניהם יעביר לסמכות התגבורת. והאופציה השלישית שהיא שינוי שיבוצו בתוך היחידה עצמה (העברה בין מדורים, ענפים, מחלקות ועוד.
 1. העברת ההמלצה לסמכות התגבורת

  את ההמלצה לשינוי השיבוץ או ההמלצה שלא לשנות את השיבוץ, יעביר מפקד היחידה בכתב עד שבוע ימים לסמכות התגבורת.
  הכוונה בסמכות התגבורת היא שלישות היחידה ואו סמכות התגבורת בפועל שהיא המקום שקבע מלכתחילה את שיבוצו של החייל ביחידה עצמה.

  כמו למשל: רמת"ג אכ"א לענייני חיילים המשרתים באגף כח האדם.

  סמכות התגבורת תבדוק את הבקשה ותחליט אם אכן ניתן להיענות לבקשה אם הוא בגדר סמכותה (למשל, חייל שמבקש לעבור ממקצוע של פקיד לפקיד לשכה או מקצוע כללי אחר שניתן לעבור דרך קורס מסוים).

  סמכות התגבורת תשיב את התשובה ליחידה ואם שונה המקצוע הצבאי, תזין את המקצוע החדש בתיק האישי של החייל. בכל אופן שלב זה הוא שלב בירוקרטי וכמעט ואף פעם לא מניב תוצאה ועובר מיד לשלב הבא – מיטב, הבקו"ם.

  משך זמן הטיפול כאן הוא גם כן שבוע ימים מיום קבלת הבקשה (כלומר, שבוע ימים ועוד שבוע ימים – 14 ימים מהיום שהחייל העביר את הבקשה).

 

 1. החלטת הבקו"ם – מיטב

  השלב הקריטי בעצם בבקשה, זה שבעצם יחרוץ את גורל הבקשה הוא בחינת הבקשה בבקו"ם. כאמור, הטיפול הוא באחריות מדור תנופ"ה שתחת ענף תגבורת סדיר (בעבר תחת ענף עצמ"ה).

  ראש המדור, קצינה בדרגת רב סרן תבחן את הבקשה באמצעות התא (תא שינוי שיבוץ) שבפיקודה ותכריע בעניין.בניגוד לכל השמועות שרצות ברשת ובעל פה, טופס 55 אינו טופס המיועד לגריסה וכל בקשה בו נבחנת לעומק!

  תא שינוי שיבוץ בודק עשרות בקשות ביום ומאשר לא מעט, גם כן ביום. תא שינוי שיבוץ בוחן את כל רקעו של החייל ובודק באמצעות פניות ששולח לגורמים שונים (כמו שלישות היחידה, מפקד היחידה וכו') ומאמת את הדברים שנאמרים. תא שינוי שיבוץ יכריע בעניין.

  לתא שינוי שיבוץ יש מספר אופציות: לשלול את הבקשה, לאשר את הבקשה ולהורות על שינוי שיבוץ למקצוע שבוקש/שימצא לנכון על ידו או לאשר את הבקשה ולשלוח את החייל לשיבוץ מחדש בבקו"ם (מדור מעבר לחיילים/ מדור נשים לחיילות – שניהם תחת ענף תגבורת סדיר).

  החלטה של תא שינוי שיבוץ היא קובעת! אם הבקו"ם מצא לנכון לשנות שיבוצו של החייל, הוא יבוצע! התא יעדכן במערכת את התשובה וישיב בכתב (לפי הפקודות) ליחידת החייל את התשובה.

  החלטת מיטב תינתן בתוך שבועיים ימים לכל היותר (במקרים חריגים עד שלושים ימים בהוראת רמ"ד תנופ"ה).

  כלומר, משך הטיפול בבקשה הוא לכל היותר 35 ימים בלבד ממועד הגשת הבקשה למפקד היחידה.

שאלות נפוצות:

מה עם הטופס שלי? אומרים לי שזה בטיפול:

חייל רשאי לפנות ישירות למדור לקבלת התשובה אם לא ניתנה לו תשובה עד 40 ימים מיום הגשת הבקשה. נמליץ לפנות ישירות למדור ולא למוקד מיטב!

האם קיים סיכוי גבוה יותר למעבר תפקיד לקרבי?:

התשובה היא כן. כפי שבוודאי חשבתם לעצמכם, סיכויי המעבר מיחידה עורפית ללוחמת הם גבוהים יותר ממעבר בין יחידות עורפיות או לוחמות.

ערעור

חייל רשאי לערער על ההחלטה. את הערעור יגיש באמצעות שליש היחידה לגוף שנתן את ההחלטה (סמכות התגבורת או הבקום). הערעור יבחן על ידי הרע"ן המתאים – קצין בדרגת סגן-אלוף -שהוא רע"ן תגבורת סדיר. אין פקודה רלוונטית בעניין הזמן המקסימלי לבחינת הערעור.

כמה פעמים אפשר לשלוח טופס 55?

חייל רשאי, לפי הפקודה, להגיש בקשה חוזרת אם יצביע על שינוי נסיבות או שיש בידו מסמכים נוספים שלא היו בידו קודם לכן.

כלומר, יכול לבקש אין-סוף פעמים. החייל חייב לציין במפורש שבקשה קודמת נדחתה!

אופן הטיפול בבקשה, יטופל בדיוק כמו אופן הטיפול בבקשה הראשונה.

מהו זמן הממוצע לטופס שינוי שיבוץ בצבא?

ככל תהליך בצבא, הגשת בקשה לשינוי שיבוץ אורכת לא מעט זמן… זמן ההמתנה הממוצע לתשובה הוא לרוב כחודש ימים.

שינוי שיבוץ ליום סיירות ולקורס טיס – האם זה אפשרי?

התשובה היא כן (אם אתם לא מאמינים, לחצו כאן), חשוב לציין שהדבר נעשה במקרים חריגים מאוד. לפי הנחיות הצבא, חייל בשירות חובה שלא השתתף במיונים לפני גיוסו או שהשתתף במיונים ולא מיצה את תהליך המיון בשל מועד גיוסו או בשל פרישה מסיבה רפואית מיום השדה או מן המיון הפיזי רשאי לבקש להשתתף במיונים אלו לאחר גיוסו.

 

האם מאמר זה עזר לך?

פרסומת:

סיכומים נוספים:

דילוג לתוכן