אח קטן – רונית מטלון

תקציר

הסיפור מדבר על ניסו, נער  מתבגר בן 15 שמשפחתו עברה אסון, שבתחילת הסיפור לא ברור מהו. אמו של ניסו שבורה ומרוסקת אך מול ניסו היא חזקה. בהמשך מבינים שהאח הגדול של ניסו נהרג, ונסיבות מותו מתגלות לאט לאט. האח, אבנר נהרג כשהוא נורה על ידי השוטרים שבאים להרוס את הבית שהוא בונה בסמוך לבית האם, לפי בקשתה ובניגוד לרצונה של אישתו רחל ובמיוחד בניגוד לחוק. האח הבוגר דוד נכשל כשהוא מנסה למנוע את הריסת הבנייה הלא חוקית כשניסו היה מרוכז בתווית של חולצתו, הוא מאבד את הריכוז וגם הוא לא שם לב לבוא הטרקטורים והמשטרה. המשמעות של הסיפור היא השינוי שעובר ניסו, מאח קטן שרוצה להיות אקטיבי, דואג, "גבר", אח לא מצליח ודווקא מות האח שבו ניסו פסיבי וחלש מצליח להוציא ממנו בהמשך את הדמות הגברית כשניסו יוצא לפגישה ורינגו מתחיל עם חברתו של ניסו, ואז ניסו מתעצבן ומקלל אותו ותוקף אותו במכות. הדבר שעשה גורם לניסו להרגיש טוב עם עצמו, והוא מקבל את המכות באהבה כי הוא מרגיש שסוף סוף הוא הצליח לעשות משהו.

 

הדמויות וניתוחן

ניסו: נער בן 15. נפלט ממערכת החינוך. אחיו הגדול נהרג על ידי הרשויות. הוא נאלץ ללכת לעבוד במקום ללמוד. הוא מנסה לסגור מעגל לגבי מותו של אחיו, אבנר, אך אינו יכול כי לא עשה דבר בכדי למנוע אותו והוא מרגיש שהוא האשם במות אבנר. הוא מסתובב עם דווידיקו בכיכר ומאכיל את היונים, גם שם נדמה לקוראים שניסו פסיבי, לא זז כשנופלים עליו פירורי הלחם. ניסו רק מחכה להזדמנות להוכיח לעצמו שהוא יכול לנקוט עמדה ולעשות צעד עבור אחרים ובכך להגשים את מטרתו ולסגור מעגל.

דווידיקו: חבר של ניסו. גם הוא נפלט ממערכת החינוך. מוכר טרנינגים. מעשן. סידר לניסו ולו דייט עם שתי בנות בבית של מישהו אחר בשם רינגו ולבסוף גרם לכך שניסו יחטוף מכות אך עזר לו במובן מסוים להגיע לסגירת המעגל שרצה ניסו, להרגיש שעשה משהו.

רחל: גיסתו של ניסו. אישתו של אבנר. לא רצתה לגור בסמוך לאימו של אבנר אך לבסוף וויתרה. היא מרגישה קרובה מאוד לניסו ומנסה לעודד אותו, שלא ירגיש שהוא אשם.

מוטיבים

מבנה הסיפור

את מבנה הסיפור ניתן לקבוע על פי שלוש התחנות שעובר ניסו במהלך היום- ההווה הסיפורי:

  1. ניסו ודווידיקו בכיכר מגן דויד אחה"צ (עד דבריו של ניסו לדווידיקו: "זה סתם סתם".)
  2. ניסו מבקר בביתה של רחל גיסתו (עד דבריה של רחל לניסו: "תביא אותה שנכיר אותה").
  3. ניסו וחבריו בנוף ים – ערב בילוי שהופך לעימות עם איציק השמן (עד סוף הסיפור).

רצף התרחשות זה בנוי משני סיפורים השלובים זה בזה – סיפור העבר וסיפור ההווה.

הסיפור מהעבר – מתרחש בבית המשפחה. תחילתו לפני שנה וסופו לפני חודשיים בהריגתו של אבנר.

הסיפור בהווה – מתחיל בשעת אחה"צ בכיכר מגן דויד ועובר לנוף ים בערב של אותו היום.

 

מוטיב  ה"מגן דוד" מבטא את הביקורת המופנית  כלפי הממסד – דויד המופיע באופן אירוני בשמן של שתי דמויות: דוד האח הבכור ודווידקו החבר, שמות בעלות משמעות סמלית לזהות הישראלית ולתחושת השייכות . דמויות הגרות בסמיכות לכיכר מגן דויד. אך כיכר "מגן דויד"   בסיפור הינו מקום נידח ופרובינציאלי של בטלה וסתמיות – בפתיחת הסיפור מתוארים ניסו ודוידיקו היושבים בכיכר בבטלה ובחוסר מעש מסתכלים ומאכילים את היונים.

הופעתה הראשונה של חני בסיפור היא ב'כיכר מגן דויד, ליד המדרגות הנעות.  בתחנת האוטובוס -הסמוכה, הודבק פוסטר של "גלי" שבמרכזו "  נערה זהובת שיער ודקה" השוואה המתבקשת בין שתי הבלונדיניות חני מהחיים וזו מהפרסומת, משקפת את השתדלותה מעוררת הרחמים של חני להתאים עצמה למודל היופי של נערת הפרסומת.

מוטיב הקטן וכותרת הסיפור אח קטן – "אתה קטן, אתה מאוד קטן, ניסו," אמרה. והוא תהה למה התכוונה כשאמרה זאת, שהיו לה סיבות להגיד לו "אתה קטן, ניסו," ועוד להוסיף "אתה מאוד קטן" אחרי שהפכה בדבר בינה לבינה. ובשבת, כשהיו נוסעים לכדורגל באופנוע עם סירה – הוא ישב בסירה והיו מורידים עליו את המיכסה הלבן שזגוגית קטנה ומלוכלכת הייתה קבועה בו – הייתה מנופפת להם לשלום מפתח הבית, מחזיקה את הקטן בין רגליה, שלא ירוץ אחר האופנוע.

מוטיב הבית – הבית של ניסו, שהוא לא נמצא בו רוב היום. הבית שאבנר רצה לבנות וגרם למותו. בית הספר, שאמור להיות ממסד חינוכי, ממנו נפלט ניסו ונאלץ לעבוד בשל קשיים.

 

הביקורת

הביקורת בסיפור הינה חברתית. למרות הניכור של קול המספר, ההתייחסות הסטריאוטיפית והאירוניה כלפי הדמויות, עדיין ישנה ביקורת חברתית. המוות הנורא של אבנר מעורר תחושת קיפוח וחוסר צדק, וכך גם המשבר שנגרם למשפחה בעקבות האלימות של העירייה והאסון. גם כאשר נוצר מרחק בין הדמויות לבין המספר והקוראים, עדיין ניתן לחוש חמלה. גם "העונש" שניסו מקבל על עצמו מעורר תחושת חוסר צדק, ולקוראים לגמרי לא ברור איך ומדוע מכאן והלאה דברים יסתדרו. הסיפור מתאר את ניסו, נער בגיל ההתבגרות המנסה לקחת אחריות, ולמצוא זהות אישית תוך כדי מאבק על שלמות המשפחה ועל הבית. אלו מטרות שקשה מאוד להגשים בתנאי החיים של ניסו, כאשר הממסד מציב מכשולים במקום לעזור. אהדת הקוראים נתונה לגיבורים למרות עליבותם או חולשותיהם. גם הקוראים, מנסים לחלץ מהסיום פירורי אופטימיות, אך לדמויות אין סיכוי ממשי.

 

האם מאמר זה עזר לך?

פרסומת:

סיכומים נוספים:

דילוג לתוכן