רק על עצמי / רחל

רַק עַל עַצְמִי לְסַפֵּר יָדַעְתִּי.
צַר עוֹלָמִי כְּעוֹלַם נְמָלָה,
גַּם מַשָּׂאִי עָמַסְתִּי כָּמוֹהָ
רַב וְכָבֵד מִכְּתֵפִי הַדַּלָּה.

 גַּם אֶת דַרְכִּי – כְּדַרְכָּהּ אֶל צַמֶּרֶת –
דֶּרֶך מַכְאוֹב וְדֶרֶךְ עָמָל,
יַד עֲנָקִים זְדוֹנָה וּבוֹטַחַת,
יַד מִתְבַּדַּחַת שָׂמָה לְאַל.

 כָּל אָרְחוֹתַי הִלִּיז וְהִדְמִיע
פַּחַד טָמִיר מִיַּד עֲנָקִים.
לָמָּה קְרָאתֶם לִי, חוֹפֵי הַפֶּלֶא?
לָמָה כְּזַבְתֶּם, אוֹרוֹת רְחוֹקִים?

השיר "רק על עצמי" מאת רחל הוא שיר אישי עם מאפיינים ארס פואטיים. הדוברת מספרת על אישיותה שמובילה אותה גם לאפיין "אישיותה השירית". הדוברת משתמשת בביטוי מרכזי שמאפיין אישיותה ודרך עבודה: הדימוי לנמלה.

בית א'

הדוברת מציגה הדרך בה היא כותבת שיריה, מהם נושאי השירים שלה: חוויותיה האישיות. "רק על עצמי לספר ידעתי". בשורה השנייה היא מציגה עולמה כדימוי לעולם הנמלה. את כל הקונוטציות הידועות של הנמלים היא מקשרת לעולמה, כמו צניעות, עבודה קשה, צוות וחדורת מטרה. אחר כך, השורה השלישית מתחילה במילה "גם" ומפרשת הקונוטציה ואומרת שמעמסה על חייה גדול ממה שכוחה יכול לשאת. מדובר על משא פיזי ונפשי שידועים לנו על חייה של רחל. רחל הצטרפה לקבוצת כנרת לעבודה פיזית, ויתרה על חייה האקדמאיים ונזרקה מהקבוצה לאחר שחלתה בשחפת.

בית ב'

הדוברת מדגישה דרכה על ידי המקפים וחוזרת על המילה "גם" במטרה ליצור זהות ובהירות בהשוואה בינה לבין הנמלה. מדברת על דרכה לצמרת – להגשמת המטרות כדרך כואבת ועבודה קשה וגם בהצגת הגורמים שמנעו ממבנה להצליח. היא מציגה דרך הציור הספרותי של הגורמים שמפריעים לנמלה- "יד ענקים", יד שבכוונה תחילה מונעת הגשמת חלומותיה. מדובר בחברי הקבוצה שמנעו ממנה להגשים עבודתה כמו יד שמזיזה הנמלה. מצד שני, בשורה האחרונה מזכירה שוב היד כאילו גרמה לכישלונה, למצבה כיד מתבדחת – "צחוק הגורל".

בית ג'

הדוברת משתפת במצוקתה שלה, רק על עצמה וחושפת פחדיה וחרדותיה מכח גדול וחזק ממנה: בני אדם או הגורל וחוזרת על מטאפורת יד הענקים. בשתי השורות האחרונות מוצגות שאלות רטוריות של כעס ותסכול. היא מרגישה מרומה על כך שהציגו בפניה מטרות שבעיניה שקריות. ראתה האור ומשתמשת מטאפורית באור וב"חופי הפלא", חופי הכנרת אשר היא לא הצליחה להגשים עצמה בעבודתה וכל שנותר לה הוא לכתוב שיר רק על עצמה.

לסיכום, השיר מדבר על אישיותה הפרטית והשירית של הדוברת שמנסה להעביר דרך שני הציורים הספרותיים: הדימוי לנמלה ומטאפורת יד הענקים.

האם מאמר זה עזר לך?

פרסומת:

סיכומים נוספים:

דילוג לתוכן