מדינת ישראל והעם היהודי בתפוצות

 

אחריות ישראל ליהדות התפוצות:

אחריותה של מדינת ישראל ליהדות התפוצות באה לידי ביטוי בתחומים הבאים:

  1. חוק השבות: מאפשר לכל יהודי לעלות ארצה ולקבל אזרחות.
  2. מוסדות רשמיים של מדינת ישראל: שמטפלים בחיזוק הזהות היהודית של יהדות התפוצות ומעודדים עלייתם ארצה, כמו: הסוכנות היהודית, משרד התפוצות ומשרד הקליטה.
  3. התגייסות המדינה לטובת יהודים במצוקה ברחבי העולם: המאמץ שנעשה כדי לאפשר יציאת יהודי איראן לאחר המהפכה במדינה. דוגמא נוספת היא המשא ומתן עם ממשלת אתיופיה בדרישה להעלות יהודייה ארצה, וכן המבצעים המתלווים לה.

יחס יהודי התפוצות לישראל:

  1. זהות: למרות שהיהודים הם אזרחי מדינות אחרות, הם מזדהים הם מדינת ישראל ולפעמים מציאות זו גורמת לדילמות של נאמנות כפולה. (לדוגמא, מקרה יהונתן פולארד).
  2. תמיכה פוליטית בישראל באמצעות ארגונים ושדולות שפועלים כדי לשכנע ממשלותיהם לתמוך בישראל, לדוגמא: השדולה היהודית בארצות הברית שפועלת בקרב חברי הקונגרס כדי לקבל החלטות פרו- ישראליות.
  3. תמיכה כלכלית: הקהילות היהודיות בתפוצות ובעיקר הקהילה היהודית שבארה"ב מגייסות כספים למען מדינת ישראל, כספים אלו מושקעים בתחומים השונים: ביטחון, חינוך ורווחה.
  4. תגלית- הדור הצעיר בקהילות רבות מזדהה פחות עם ישראל ומכאן נעשים מאמצים לחזק זהותם.

מעמדה של מדינת ישראל בקרב יהדות התפוצות:

מעמד זה נמצא במחלוקת. מצד אחד, ישראל היא מרכז תרבותי ומדיני לעם היהודי ולכן המשך התפתחותה וקיומה תלוי בעליית יהודים ארצה ותמיכתם קריטית.

מצד שני, יש החושבים שליהודים שני מרכזים: ישראל והתפוצות. הראשונה היא לא המדינה היחידה שקולטת מהגרים יהודים והיא גם לא המקור היחיד להפצת העברית, התרבות והדת.

בעולם יש מערכות חינוך ותרבות מפותחות, ובין מדינת ישראל ויהדות התפוצות יש יחסי גומלין בתחום התרבותי – רוחני והפוליטיקה.

האם מאמר זה עזר לך?

פרסומת:

סיכומים נוספים:

דילוג לתוכן