המאבק בתחום ההתיישבות

המאבק בהתיישבות

 

  • אחד עשר היישובים בנגב: אחד המבצעים הגדולים של ההגנה היה הקמת 11 יישובים בנגב במוצאי כיפור 1946. ההקמה הקימה במסגרת תוכנית של חומה ומגדל, בכל יישוב הקימו צריפים, אוהלים, מגדל עץ גבוה וחומה מקיפה מעץ. בנוסף, הקימו עמדות למי שתיה עם צינור שמחבר היישוב למקור מים. 

בכל התיישבות השאירו 30 חיילים עם אספקה ונשק כדי להחזיק היישוב, המטרה הייתה לקבוע עובדות בשטח כדי שהנגב יהיה חלק מארץ ישראל העתידית. לבריטים לא הייתה ברירה אלא להכיר בקיומם של היישובים. למבצע ההתיישבות בנגב הייתה משמעות אסטרטגית מדינית חשובה.

 

  • פרשת בירייה (1948): המשטרה הבריטית גילתה מחסני נשק באזור ועצרה את כל אנשי ביריה למעצב ממושך, בנוסף, הבריטים החליטו לפרק את היישוב ביריה, פיקוד ההגנה החליט לעלות לביריה מחדש ביום פטירתו של טרומפלדור (י"א באדר), אלפי בני נוער עלו לביריה במסלול קשה והחלו לנטוע עצים ולהקים אוהלים – כך הוקמה ביריה ב'.

עם פיזור רוב הצעירים, הגיעו כוחות צבא ומשטרה ופירקו שוב את המקום, לאחר שנודע על הרס ביריה בשנית הוחלט על מבצע המוני להקמת ביריה מחדש, לאחר מאבק של ארבעה ימים מול הבריטים, הם נכנעו והיישוב היהודי נותר שם עד הלום – ביריה ג'.

האם מאמר זה עזר לך?

פרסומת:

סיכומים נוספים:

דילוג לתוכן